Wydarzenia
Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w odniesieniu do REACH i CLP
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 06.12.2023 |
Data zakończenia | 06.12.2023 |
06.12.2023 | |
Cena regularna | 1 390.00 PLN |
Lokalizacja | ON-LINE |
Załączniki | formularz zgloszeniowy 6 grudnia 2023 szkolenie online zarzadzanie chemikaliami.docx |
KOSZT UCZESTNICTWA JEDNEJ OSOBY:
1390 netto + 23% VAT
Szkolenie i warsztaty on-line
Zarządzanie chemikaliami w przedsiębiorstwie w odniesieniu do REACH i CLP – najnowsze zmiany i wymagania
6 grudnia 2023 r.
Szkolenie odnosi się przede wszystkim do przepisów rozporządzenia REACH i CLP, ale uwzględnia również inne powiązane akty prawne.
Program szkolenia
8.15-8.30 Logowanie uczestników i rejestracja
8.30-9.00 Od czego rozpocząć działania w firmie, żeby prawidłowo wypełnić wymagania stawiane pw przepisach o chemikaliach.
9.00-9.20 Główne przepisy regulujące wprowadzanie do obrotu i stosowanie substancji i mieszanin chemicznych.
9.20-9.40 Najważniejsze definicje, które należy znać.
9.40-10.00 Jakie działania należy wykonać w firmie, aby uporządkować kwestię chemikaliów.
10.00-10.20 Kto się zajmuje, kto powinien się zajmować chemikaliami w firmie.
10.20-10.40 Jakie dokumenty należy wymagać od dostawców, w jaki sposób z nimi rozmawiać.
10.40-11.00 Jakie dokumenty powinny być zgromadzone w przedsiębiorstwie, w jaki sposób i przez ile lat należy je przechowywać.
11.00-11.15 Przerwa
11.15-11.45 Jak wypełnić obowiązki nakładane przez rozporządzenie REACH:
- identyfikacja obowiązków
- analiza pod kątem rejestracji substancji, procedury zezwoleń, ograniczeń, zakazów
11.45-12.15 Przekazywanie informacji w łańcuchu dostaw – jak aktywnie i prawidłowo to robić
- certyfikaty
- oświadczenia
- karty charakterystyki (jak zweryfikować je, aby były prawidłowe, jak rozmawiać z dostawcą, o co pytać, jak formułować pytania) – praktyczne aspekty
- informacje o substancjach SVHC – jakich informacji wymagać i jak je dalej przekazywać, zgłoszenie do SCIP, czy wszystkich dotyczy
12.15-12.45 Jak prawidłowo powinna wyglądać przekazana informacja o klasyfikacji i oznakowaniu produktu w karcie charakterystyki i na etykiecie zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP.
12.45-13.15 Przerwa
13.15-13.30 Na co zwrócić uwagę przechowując i użytkując produkty chemiczne w przedsiębiorstwie – jak powinno wyglądać oznakowanie środków chemicznych użytkowanych podczas procesu produkcji
13.30-13.50 Oznakowanie miejsc składowania i rurociągów.
13.50-14.10 Jakie są najczęstsze nieprawidłowości pojawiające się podczas kontroli – jak ich uniknąć
14.10-14.30 Jakie ważne zmiany przewidziane są w przepisach rozporządzeń REACH i CLP.
14.30-14.50 Przepisy dotyczące kar
14.50-15.30 Podsumowanie szkolenia, dyskusja, możliwość konsultacji i zadawania pytań
*Możliwość zadawania pytań po warsztatach do 3 tygodni po spotkaniu. Pytania dotyczące tylko zakresu odbytego spotkania. ań.
Prowadząca: Prowadząca: dr inż. Monika Wasiak-Gromek, były długoletni Naczelnik Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP, Biuro do Spraw Substancji Chemicznych
Absolwentka Politechniki Łódzkiej, doktor nauk technicznych w dziedzinie chemii, mgr inż. biotechnolog. Ukończyła podyplomowe studia z zakresu rozporządzenia REACH i związanej z nim problematyki, w tym toksykologii, ekotoksykologii i oceny ryzyka prowadzone w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi. Ponadto ukończyła kurs z zakresu toksykologii “Methodology and Principles of Toxicology”, w Centrum Toksykologicznym na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii, „Health risk assessment I: Principles and applications” Institute of Environmental Medicine, Karolinska Institutet, Sztokholm, Szwecja oraz inne międzynarodowe kursy z zakresu klasyfikacji i oznakowania chemikaliów, bezpieczeństwa chemicznego, oceny ryzyka i zarządzania ryzykiem w ramach projektów unijnych. Obecnie pełni funkcję naczelnika Wydziału Krajowego Centrum Informacyjnego ds. REACH i CLP w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych. Zajmuje się sprawami dotyczącymi rozporządzenia REACH oraz CLP, klasyfikacją i oznakowaniem chemikaliów. Ponadto reprezentuje Krajowe Centrum Informacyjnego ds. REACH (Polski Helpdesk ds. REACH) w unijnej sieci HELP NET, która działa w ramach ECHA (Europejskiej Agencji Chemikaliów) w Helsinkach . Była członkiem grupy roboczej Komisji Europejskiej w sprawie Klasyfikacji i Oznakowania Niebezpiecznych Substancji w Europejskim Biurze Chemicznym, członkiem Grupy Roboczej dot. Niebezpiecznych Preparatów oraz uczestnikiem spotkań Grupy Roboczej, która stanowi jednostkę pomocniczą dla Komisji Europejskiej w zagadnieniach dotyczących Dyrektywy Preparatowej. Współpracuje z przemysłem w sprawie ustawodawstwa chemicznego głównie klasyfikacji, oznakowania, kart charakterystyki oraz wypełniania wytycznych rozporządzenia REACH i CLP. Jest wykładowcą na studiach podyplomowych z zakresu przepisów rozporządzenia REACH i CLP oraz autorem licznych artykułów związanych z tą tematyką.