Wydarzenia
Źródła finansowania inwestycji fotowoltaicznych
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 08.12.2022 |
Data zakończenia | 08.12.2022 |
08.12.2022 | |
Cena regularna | 1 390.00 PLN |
Lokalizacja | ON-LINE |
Załączniki | formularz zgloszeniowy 8 grudnia 2022 zrodla finansowania pv.docx |
Koszt uczestnictwa jednej osoby:
1390 PLN netto + 23% VAT
Szkolenie i warsztaty on-line
Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznych
8 grudnia 2022r.
Warsztaty skierowane do wszystkich podmiotów gospodarczych, miast i gmin zamierzających wytwarzać energię z instalacji/ farm fotowoltaicznych zarówno na potrzeby własne (prosument) jak i w celu odsprzedaży, również bez inwestowania własnych środków finansowych. Powyższe jest niezwykle istotne przy braku płynności finansowej wynikającej z drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej i paliw.
PROGRAM
9.00-9.30 logowanie uczestników
9.30-13.00 Uwarunkowania prawne budowy instalacji/ farmy PV
- Przepisy prawa w zakresie inwestycji w fotowoltaikę (PV) w Polsce- zarys
- Sposób obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie wytwarzania energii elektrycznej, określone w ustawie z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców oraz przedsiębiorstw w 2023 roku (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2022 r. w sprawie sposobu obliczania limitu ceny; Dz.U.z 2022 r., poz. 2284).
- Przyszłość fotowoltaiki w Polsce pod kątem zmieniających się regulacji prawnych (linia bezpośrednia, prosument zbiorowy, prosument wirtualny)
13.00-12.30 Źródła finansowania instalacji fotowoltaicznych
- Rozwiązanie nr 1: nie wymagające zaangażowania środków własnych i/lub obcych. Finansowanie 100% wartości inwestycji przez fundusz finansujący projekty kompleksowej transformacji energetycznej podmiotów zainteresowanych m.in. niższymi kosztami energii elektrycznej, zmniejszaniem śladu węglowego. Korzyści płynące z kompleksowej obsługi w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznej poprzez określenie korzyści, projekt techniczny, finansowanie 100% wartości projektu, kompleksową realizację celem czerpania korzyści przez beneficjenta. Korzyści w długookresowym horyzoncie czasowym pod kątem warunków makroekonomicznych (dwucyfrowa inflacja, brak środków unijnych).
- Rozwiązanie nr 2: wymagające zaangażowania środków własnych i/lub obcych. Plan modernizacji i rozwoju w przypadku przedsiębiorstw regulowanych. Niezbędne decyzje i orientacyjny czas trwania ich uzyskania. Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz zawarcie umowy o przyłączenie do sieci. Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej (kiedy powstaje obowiązek jej uzyskania).
12.30-12.45 Przerwa
12.45-14.30 Instalacje/ farmy fotowoltaiczne na rynku energii elektrycznej - analiza ekonomiczna.
- Analiza inwestycyjna rozwiązania nr 1 i nr 2 – okres zwrotu inwestycji w zależności od źródła jej finansowania.
- Analiza rentowności rozwiązania nr 1 i nr 2 pod kątem wielkości inwestycji (mikro, mała instalacja, farma) oraz jej charakteru (autokonsumpcja, sprzedaż całości lub części wyprodukowanej ee).
- Prosument przed i po zmianach systemu rozliczeń (net-billing)
- Mechanizmy wsparcia producentów energii PV w zależności od ich statusu (producent, prosument biznesowy).
- Kontraktowanie dostaw energii ze źródeł odnawialnych w oparciu o Umowy PPA- stan obecny i przyszłość.
14.30-15.00 Możliwość zadawania pytań i indywidualne konsultacje i zakończenie spotkania
*możliwość zadawania pytań do 2 tygodni po szkoleniu
Warsztaty prowadzą praktycy:
Joanna Grabowska – Ekonomista, MBA Energetyka.
Były długoletni pracownik URE, obecnie ekspert w branży elektroenergetycznej, ciepłowniczej i gazowej. Doradca w zakresie inwestycji w instalacje/ farmy PV/ wymianę oświetlenia LED/ budowę źródeł CHP na terenach i obiektach należących do przedsiębiorstw, jak i miast i gmin. Współpracuje w powyższym zakresie z wieloma przedsiębiorstwami, miastami i gminami z terenu całej Polski.
Kacper Grabowski – prawnik, certyfikowany doradca finansowy.
Partner europejskiego funduszu finansującego projekty kompleksowej transformacji energetycznej podmiotów zainteresowanych m.in. niższymi kosztami energii elektrycznej, zmniejszaniem śladu węglowego, uczestnictwem w polityce klimatycznej UE i PL.
PARTNER MERYTORYCZNY:
PARTNERZY MEDIALNI: