Wydarzenia
Odpady medyczne według najnowszych przepisów prawnych 2022
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 16.05.2022 |
Data zakończenia | 16.05.2022 |
16.05.2022 | |
Cena regularna | 690.00 PLN |
Lokalizacja | ON-LINE |
Załączniki | formularz zgloszeniowy 16 maja 2022 szkolenie online Odpady medyczne.docx |
KOSZT UCZESTNICTWA jednej osoby w szkoleniu:
690 PLN netto + 23% VAT
Szkolenie i warsztaty on-line
Odpady medyczne według najnowszych przepisów prawnych 2022
(nowe oznakowanie pojemników, nowe warunki magazynowania, Baza BDO wg nowych zasad, sprawozdania)
16 maja 2022r.
Cel szkolenia
Na wstępie poznają Państwo najnowsze zmiany w prawie dot. odpadów medycznych po ostatniej nowelizacji Ustawy o odpadach oraz Rozporządzeniu wykonawczym tylko dotyczącym odpadów medycznych i i inne Dalszym etapem szkolenia jest poznanie prawidłowej klasyfikacji odpadów z uniknięciem podstawowych błędów. Niezbędne jest przybliżenie jakie decyzje administracyjne powinna posiadać jednostka szpitalna. Co więcej obowiązkowo trzeba poznać nowe zasady magazynowania i oznakowania odpadów medycznych wg najnowszego Rozporządzenia (zmienia się termin tymczasowego przechowywania odpadów oraz inne zalecenia ).
W formie Warsztatu poznają Państwo zasady generowania odpowiedniej ewidencji i sprawozdań w systemie BDO na odpowiednich przykładach i poznanie jakich błędów należ unikać.
Za prowadzenie nierzetelne gospodarki odpadami wymierzane są określone - wysokie kary pieniężne, dlatego na szkoleniu poznają Państwo sposoby jak ich uniknąć wg najnowszego prawa. Co istotne zostanie przybliżone i określone czego dokładnie wymaga Sanepid na kontroli i Wojewódzki Inspektor ochrony środowiska.
Adresaci
Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób mających styczność w ramach wykonywanych obowiązków służbowych z problematyką odpadów medycznych, w tym: szpitale, kliniki, ośrodki zdrowia, przychodnie, kliniki weterynaryjne i inne.
Program
8.30-9.00 Logowanie uczestników
9.00-9.20 Zmiany w przepisach prawnych w zakresie gospodarki odpadami medycznymi tj. Ustawa o odpadach, Rozporządzenie wykonawcze dot. Odpadów medycznych oraz inne akty wykonawcze obowiązujące ( praktyczne zastosowanie )
9.20-9.40 Klasyfikacja odpadów medycznych – najczęściej popełniane błędy ( kiedy kwalifikujemy jako o odpad niebezpieczny),przykłady dla odpadów problemowych
9.40-10.00 Podstawowe decyzje jakie powinien posiadać Ośrodek Zdrowia (pozwolenia, zezwolenia - nowy zakres)z uwzględnieniem wyjątków do danego rodzaju sprzętu jaki jest w Szpitalu lub Przychodni
10.00-10.20 Obowiązki wytwórcy odpadów medycznych - jaką dokumentację musi posiadać, czy instalacja wymaga pozwolenia, rodzaje instalacji, jakie wymogi powinien spełnić według kontroli Sanepidu
10.20-10.50 Nowe - (zmienione ) zasady magazynowania i oznakowania wszelkich odpadów medycznych wg najnowszych zmian prawnych – Nowe wymogi sposoby, kryteria dot. czasu magazynowania, odcieków i odpowiednie praktyczne zastosowanie innych wytycznych wg najnowszego Rozporządzenia wykonawczego i inne wszelkie zmiany
10.50-11.15 Transport odpadów medycznych (wymagania) - wymagane przepisy (ADR)
11.15-11.30 Przerwa
11.30-11.50 Przekazywanie odpadów medycznych do uprawnionego odbiorcy - wymagania, do jakiej instalacji możemy przekazać odpady, jakie warunki musi spełniać
11.50-12.30 Baza BDO - Funkcjonowanie pod względem odpadów medycznych (WARSZTAT)
12.30-13.00 Ewidencja wg nowych zasad
- Generowanie ewidencji Ewidencja odpadów : Karty przekazania odpadu (KPO) oraz kart ewidencji odpadu (KEO) -on line !! ( z pominięciem najczęściej pojawiąjących się błędów)
13.00-13.45 Sprawozdawczość
- Sporządzenie sprawozdania wytwórcy odpadów medycznych (w jakim zakresie je Wypełniać ) - ONLINE
13.45-14.00 Najczęściej popełniane błędy przy zarządzaniu odpadami medycznymi, wyjaśnienie jak powinno być prowadzone zarządzanie według organów kontrolnych , w tym Inspekcji i Wioś ( co jest najczęściej kontrolowane )
- aby uniknąć wysokich kar pieniężnych (w tym za nieprawidłową ewidencję, nieodpowiednie magazynowanie, nieodpowiedni czas przekazywania odpadów do firmy zew., nie posiadanie decyzji na wytwarzanie odpadów i inne )
14.00-14.30 Dyskusja, pytania i odpowiedzi, konsultacje.
*Możliwość zadawania pytań po szkoleniu do 2 tygodni po spotkaniu. Pytania dotyczące tylko odbytego spotkania.
Prowadząca:
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (studia magisterskie o specjalności zarządzanie środowiskiem). Obecnie doktorantka na w/w Uniwersytecie. Autorka książki na rynku międzynarodowym dot. gospodarki odpadami, ponadto licznych publikacji w tym czasopiśmie ,,Odpady i Środowisko'', ,,Environmental protection and natural resources''. Uczestniczy w licznych światowych kongresach dotyczących gospodarki odpadami, w tym m.in. prowadziła ostatnio konferencję o w/w tematyce w Rzymie. Expert przy tworzeniu prawa (ustaw, rozporządzeń) dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie funkcjonowania bazy BDO. Autorka publikacji w zakresie w/w. Obecnie pracuje dla jednej z większych firm związanej z ochrona środowiska, w tym zajmuje się consultingiem (pomaga interpretować przepisy prawne z zakresu gospodarki odpadami oraz prowadzi kontroling dot. sporządzanie dokumentacji. Ochrona środowiska w szczególności zarządzenie gospodarką odpadami jest jej wielką pasją. W związku z czym pomaga osobom odpowiedzialnym za gospodarkę odpadami spełniać wymogi formalno-prawne, które spoczywają na tych osobach.