Wydarzenia
Szukaj wydarzenia
Bezpieczeństwo stosowania produktów biobójczych
Szczegóły wydarzenia
Data wydarzenia | 06.04.2017 |
Data zakończenia | 06.04.2017 |
Cena regularna | 870.00 PLN |
Lokalizacja | Aleje Jerozolimskie 123 a, Centrum konferencyjne Golden Floor, Warszawa |
Załączniki | Bezpieczenstwo stosowania pb_formularz zgloszeniowy 6.04.2017.pdf |
Koszt uczestnictwa:
do 28 lutego 2017 r. – 870 netto + 23% VAT
do 20 marca 2017 r. – 1070 netto + 23% VAT
po 20 marca 2017 r. – 1170 netto + 23% VAT
Konferencja i Warsztaty
Bezpieczeństwo stosowania produktów biobójczych
6 kwietnia 2017 r., Warszawa
Od 2002 roku trwa program przeglądu substancji czynnych wchodzących w skład produktów biobójczych. Finalizowane są oceny i kolejne zatwierdzone substancje czynne są wpisywane do wykazu (dawny załącznik I do dyrektywy 98/8/WE). Nowe Rozporządzenie 528/2012 obowiązuje od dnia 1 września 2013 r. z uwzględnieniem okresu przejściowego w odniesieniu do niektórych przepisów.
Wraz z rozwojem badań naukowych i dostępności do danych poszerzy się zakres informacji, które będą wymagane w przyszłości. Aktualnie Komisja Europejska przedstawiła do dyskusji projekt rozporządzenia zawierający kryteria i wymagania dotyczące substancji zaburzających gospodarkę hormonalną.
Równocześnie agencje europejskie zwróciły uwagę na konieczność oceny szczegółowego podejścia do oceny mieszanin substancji chemicznych, jakimi są produkty biobójcze. Ocena wpływu mieszanin na zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska powinna być równie szczegółowa jak w przypadku substancji czynnej. Nowe podejście w tym zakresie powinno stanowić integralną część przygotowywanej dokumentacji rejestracyjnej.ÂÂÂÂ Generuje to nowe wyzwania, z którymi w niedalekiej przyszłości będą musieli się zmierzyć wnioskodawcy.
Dla kogo szkolenie jest adresowane/ Kto powinien brać udział w szkoleniu:
Szkolenie jest adresowane do osób zainteresowanych składaniem wniosków o wydanie pozwoleń na produkty biobójcze i/lub przygotowujących dokumentację dołączaną do wniosku oraz innych stron zainteresowanych tematyką produktów biobójczych.
Najważniejsze zagadnienia:
Uzupełnienie i aktualizacja informacji wynikających z zapisów zawartych w Rozporządzeniu 528/2012 zapewniających spełnienie wymogów bezpieczeństwa stosowania oraz przedstawienie nowych trendów:
- wykorzystanie istniejących informacji (REACH, środki ochrony roślin, wyniki badań)
- produkty biobójcze jako mieszaniny substancji chemicznych – mieszaniny zawierające jedną lub kilka substancji czynnych, substancje potencjalnie niebezpieczne, rozpuszczalniki itp., wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko.
- substancje zaburzające gospodarkę hormonalną; kryteria określające ich właściwości, metodyki badań, wytyczne oraz konsekwencje wyłączenia tych substancji z listy substancji czynnych dopuszczonych do stosowania w produktach biobójczych
- substancje trwałe, toksyczne i ulegające kumulacji w środowisku, skutki przez nie wywoływane i co nas czeka w przyszłości.
- kryteria wyboru i wymagania dla scenariuszy narażenia i wynikającej z tego oceny ryzyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa stosowania produktów biobójczych. Opis ogólnych wymagań.
Program
9:15 – 10:00 Rejestracja uczestników. Kawa powitalna
10:00 – 10:45 Wykorzystanie istniejących informacji
10:45 – 11:15 Substancje zaburzające gospodarkę hormonalną
11:15 – 11:30 Ocena substancji o właściwościach PBT i vPvBT
11:30 – 12:00 Przerwa na kawę
12.00 – 12:30 Toksyczność mieszanin w aspekcie zdrowia ludzi
12:30 – 13:00 Toksyczność mieszanin w środowisku
13:00 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:00 Ocena ryzyka dla zdrowia ludzi
15:00 – 16:00 Ocena ryzyka środowiskowego
16:00 – 16:30 Dyskusja, zakończenie szkolenia i rozdanie certyfikatów
Prowadzące:
Dr Iwona Wiśniewska – ekspert w zakresie fizyko-chemii i toksykologii substancji i ich mieszanin, w tym produktów biobójczych i środków ochrony roślin. W okresie zatrudnienia w URPL kierowała Działem Oceny Dokumentacji Toksykologicznej Produktów Biobójczych oraz koordynowała sekcję toksykologiczną w projekcie bliźniaczym Evaluation of existing active substances and registration and surveillance of biocidal products. Odbyła wizyty studyjne w Holandii i Grecji. Współpracuje w projektach obejmujących zagadnienia bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Brała udział w wielu międzynarodowych konferencjach oraz europejskich grupach roboczych zajmujących się oceną ryzyka. Obecnie, jako ekspert współpracuje z URPL.
mgr inż. Magdalena Bielasik-Rosińska – ekspert w zakresie ekotoksykologii i skuteczności substancji i ich mieszanin, w tym produktów biobójczych i środków ochrony roślin. W okresie zatrudnienia w URPL kierowała Działem Oceny Dokumentacji Ekotoksykologicznej Produktów Biobójczych oraz kierowała komponentem „Zagadnienia prawne i organizacyjne i sekcją ekotoksykologiczną w projekcie bliźniaczym Evaluation of existing active substances and registration and surveillance of biocidal products. Odbyła wizyty studyjne w Holandii. Podczas pracy w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym zajmowała się oceną narażenia środowiskowego powodowanego przez środki ochrony roślin i uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu TOPPS Prowadis, którego celem było propagowanie działań ograniczających zanieczyszczenie wód powierzchniowych środkami ochrony roślin. Brała udział w wielu międzynarodowych konferencjach prezentując zagadnienia z dziedziny ochrony środowiska.
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
![]() |